Īpašums, Manas tiesības

Paziņa aizņēmās naudu, bet gāja bojā. Kā parādu atgūt?

Foto - Shutterstock
SVARĪGI

Zvērināts notārs nepārbauda iesniedzēja pretenzijas pareizību.

Savulaik aizdevu paziņam naudu automašīnas iegādei. Ir arī aizdevuma līgums. Paziņa pēc tam ceļu satiksmes negadījumā aizgāja bojā, bet viņa dēls man nesen pateica, ka nekādu mantojumu nepieņems un parādu man neatdos. Ko man darīt šādā situācijā? ANDRIS PĀVILOSTĀ

Civillikuma 697. pantā teikts: ja mantojuma atstājēja kreditori prasa, lai mantot aicinātais izteic savu gribu par mantojuma pieņemšanu, viņam tā jāizsaka notāra noteiktajā uzaicinājuma termiņā. Ja līdz šā termiņa beigām persona mantojumu neatraida, atzīst, ka cilvēks to ir pieņēmis.

Notariāta likumā paredzēts: ja mantinieki nav izteikuši savu gribu pieņemt mantojumu, kreditori var iesniegt zvērinātam notāram iesniegumu par mantinieku uzaicināšanu izteikt savu gribu par mantojuma pieņemšanu. Iesniegumā jānorāda:

• mantot aicinātās personas, ja tās ir zināmas;

• mantošanas pamats (likums, testaments vai mantojuma līgums);

• iesniedzēja pretenzija uz mantojumu.

Ja mantinieki ir zināmi, zvērināts notārs, neizsludinot mantojuma atklāšanos, aicina iesniegumā norādītos mantiniekus trīs mēnešu laikā paziņot, vai viņi vēlas mantojumu pieņemt vai atraidīt. Ja mantinieki iesniedzējam nav zināmi, zvērināts notārs oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis” izsludina mantojuma atklāšanos, uzaicina mantiniekus pieteikties trīs mēnešu laikā, paziņo par to zināmajiem mantiniekiem un Latvijas Zvērinātu notāru padomei, lai tos iekļautu mantojumu reģistrā.

Tātad, ja jūs iesniegsiet notāram iesniegumu, notārs aicinās dēlu pieņemt vai atraidīt mantojumu. Ja dēls notāram neatbildēs vai tieši neatraidīs mantojumu, tiks uzskatīts, ka viņš ir pieņēmis mantojumu, tostarp parādu par neatmaksāto aizdevumu. Pēc tam jūs varēsiet ar savām pretenzijām vērsties pret dēlu.

KONSULTĒJUSI JURISTE KRISTĪNE KRĒSLIŅA

7 Komentāri

    1. Tad neko. Paraada piedzinju var veerst pret spraagoniisha mantu, kura mantojumaa pienjemta nav. Tas arii viss.
      Citreiz, ja juusu draugljels taads shinderbrauceejs ka ir pamats gaidiit ka shis nositiisies, tad kopaa ar aizdevuma liigumu vajag arii uztaisiit arii shamaa dziiviibas apdroshinaashanu.

    1. Ja shamais pienjem mantojumaa beigtaa papuciisha mantu, tad sham jaatbild arii par papuciisha paraadiem. Ulmaniisha laiku civillikums. Tev pret to pretenzijas, ko?

Pievienot komentāru