Praktiski
Manas tiesības

Aizdevuma līgums. Kā pareizi noformēt, lai nerastos problēmas ar tā pierādīšanu?0

Foto: Shutterstock

Kā pareizi noslēgt aizdevuma līgumu, lai nerastos problēmas ar tā pierādīšanu? VISVALDIS ZUTIS LIEPĀJĀ

Civillikuma 12. nodaļas pirmajā apakšnodaļā nosaukti aizdevuma līgumu pamatnosacījumi. Ar aizdevuma līgumu jāsaprot zināma daudzuma atvietojamu lietu nodošana īpašumā ar pienākumu atdot saņemto tādā pašā daudzumā un tādas pašas šķiras un labuma lietās. Tātad būtiski ir noteikt līguma priekšmetu – aizdodamo lietu un aizdodamā daudzumu, piemēram, 1000 eiro. Aizdot var ne tikai naudu, bet jebkādas citas lietas, kaut vai maisu ar kartupeļiem, pulk­steni u.tml. Svarīgi ir precīzi šo lietu (valūtu vai priekšmetu) aprakstīt, norādīt daudzumu.

Ja naudu vai citas aizdotās lietas nodod parādniekam brīdī, kad tiek parakstīts aizdevuma līgums vai rakstīta parādzīme, to vēlams norādīt dokumentā, lai vēlāk nav jāraksta atsevišķs apliecinājums par nodošanu un pieņemšanu. Naudu var pārskaitīt no aizdevēja konta uz parādnieka kontu bankā, maksājuma mērķī ierakstot, piemēram, aizdevums līdz 2019. gada 30. decembrim. Arī pārskaitījums uz aizdevēja bankas kontu ir visdrošākais pierādījums, ka parādnieks aizdevumu ir atmaksājis.

Saskaņā ar Civillikuma 1940. pantu abām pusēm vajadzīgs nodoms noslēgt tieši aizdevuma līgumu, bet, ja, piemēram, parādniekam izdosies pierādīt, ka no iedotās naudas norunāts atdot tikai daļu, pārējā summa var tikt atzīta par dāvinājumu.

Lai pierādītu pušu nodomus, vislabākais veids ir viņu parakstītais dokuments, kurā skaidri jānorāda, kas, kam, ko un cik aizdod, uz kādu laiku un vai par aizdevumu jāmaksā procenti.

Obligāti jāpiemin abu līgumslēdzēju vārds, uzvārds un personas kods. Vēlams uzrakstīt arī adresi (deklarēto un faktisko) un termiņu, līdz kuram aizdevums tiek piešķirts, lai vēlāk nebūtu jāsūta parādniekam uzteikums un jānogaida Civillikuma 1945. pantā noteiktais sešu mēnešu termiņš.

Ja līgumā vai parādzīmē minēts, ka aizdevums jāatdod pēc uzteikuma (pieprasījuma), sešu mēnešu termiņu aprēķina no dienas, kad tas paziņots parādniekam. Līgumā precīzi jānosaka maksājamie procenti vai jānorāda, ka tas ir bezprocentu aizdevums. Vēlams precizēt soda sankcijas par neatdošanu termiņā, jo bez īpašas vienošanās kreditors var pieprasīt no parādnieka tikai likumiskos nokavējuma procentus (6% gadā).

KONSULTĒJUSI JURISTE KRISTĪNE KRĒSLIŅA

LA.lv
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Izveido patriotisku piespraudi pats! Darba gaita soli pa solim. VIDEO 1
3 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Lai svētku galdauts sniegbalts! Neticami efektīvs pašgatavots līdzeklis – iztīra pat vecus traipus!
3 dienas
AS
Anna Skariņa
Praktiski
Kaut ko ļoti vēlies? Nav nekā neiespējama!
3 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IE
Ināra Egle
Latvijā
Koalīcijas un opozīcijas pretrunas pieaug. Sāksies diskusijas par nodokļiem 1
1 stunda
LE
LETA
Dabā
Laiku nosaka anticiklona mala: prognoze otrdienai un šai nedēļai
55 minūtes
LE
LETA
Laukos
Zemes fonds no lauksaimniekiem nopērk 218 īpašumus par 15 miljoniem
43 minūtes
EL
Egils Līcītis
Pasaulē
Egils Līcītis: Sagaidot draugu Lukašenko
7 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Drosmīga lietuviešu pārdevēja palīdz notvert veikala aplaupītāju
46 minūtes