Praktiski
Dārzs

Aicinām pavasari mājās! Ieteikumi burvīgu ziedu kompozīciju pagatavošanai0


Aplis kā saules simbols. Šajā kompozīcijā dominē baltā un zaļā krāsa, simboliski atainojot gadalaiku maiņu. Lai tā taptu, vispirms aplī saliec gofrēto ventilācijas gaisvadu. Kad tas izdarīts, ūdens peldē izkausē parafīnu, to uzlej uz šķīvja, lai mazliet atdze­sētu, pēc tam ar špakteļlāpstiņu vai citu ērtu rīku klāj uz gaisvada apļa. Lai parafīns neiekļūtu gofrētās caurules locījumos, to notin ar izolācijas lenti un tikai tad klāj parafīnu aptuveni centimetru biezā kārtā (jo biezāka parafīna kārta, jo stabilāka būs kompozīcijas pamatne). Nākamajā dienā, kad parafīns kārtīgi sacietējis, gaisvadu vairākās vietās saspiež un izņem no sastingušā parafīna. Baltajā aplī pamīšus kārto pavasara puķītes, kas izņemtas no podiņiem (šajā gadījumā tās ir muskares, taču var izmantot arī tulpes, narcises, hiacintes) un sukulentus, kas patlaban ir modē. Starp augiem liek sūnas, koku mizas, zariņus, ir arī pa kādai parafīna saliņai. Rotājumam var izmantot pūpoliņus un skaisti nokrāsotās Lieldienu olas.
 
Kad svētki būs pagājuši, no parafīna veidoto kompozīcijas pamatni nevajag izmest. Floriste iesaka tajā iebērt substrātu un iestādīt zemeņu stādus.
Aplis kā saules simbols. Šajā kompozīcijā dominē baltā un zaļā krāsa, simboliski atainojot gadalaiku maiņu. Lai tā taptu, vispirms aplī saliec gofrēto ventilācijas gaisvadu. Kad tas izdarīts, ūdens peldē izkausē parafīnu, to uzlej uz šķīvja, lai mazliet atdze­sētu, pēc tam ar špakteļlāpstiņu vai citu ērtu rīku klāj uz gaisvada apļa. Lai parafīns neiekļūtu gofrētās caurules locījumos, to notin ar izolācijas lenti un tikai tad klāj parafīnu aptuveni centimetru biezā kārtā (jo biezāka parafīna kārta, jo stabilāka būs kompozīcijas pamatne). Nākamajā dienā, kad parafīns kārtīgi sacietējis, gaisvadu vairākās vietās saspiež un izņem no sastingušā parafīna. Baltajā aplī pamīšus kārto pavasara puķītes, kas izņemtas no podiņiem (šajā gadījumā tās ir muskares, taču var izmantot arī tulpes, narcises, hiacintes) un sukulentus, kas patlaban ir modē. Starp augiem liek sūnas, koku mizas, zariņus, ir arī pa kādai parafīna saliņai. Rotājumam var izmantot pūpoliņus un skaisti nokrāsotās Lieldienu olas.   Kad svētki būs pagājuši, no parafīna veidoto kompozīcijas pamatni nevajag izmest. Floriste iesaka tajā iebērt substrātu un iestādīt zemeņu stādus.
Foto – Anda Krauze

Čaklākās saimnieces jau ir izplaucējušas bērzu un ievu zarus, no meža atnesušas arī melleņu mētras, kas, ūdenī ieliktas, ver ziediņus. Tuvojoties Lieldienām, mājokli varam rotāt gan ar apjomīgām, gan nelielām sīpolpuķu un telpaugu kompozīcijām.

“Ziedi uzlabo garastāvokli, tāpēc svētku reizē būtu vērts parūpēties ne tikai par ēdieniem, ko celt Lieldienu galdā, bet arī gādāt par telpu izdaiļošanu,” iesaka ziedu salona Elizete īpašniece, floriste Sanita Cipruse.

UZZIŅA

• Neļķes un rozes var atrasties vienā vāzē, taču tad abas pārstāj smaržot. Savukārt kreimenīšu stiprā smarža nonāvē citas pavasara puķes – neaizmirstulītes un arī vizbulītes.

• Parasti grieztās puķes novīst tāpēc, ka kāts nespēj ziedu ilgstoši apgādāt ar ūdeni un barības vielām. Ūdeni ieteicams mainīt katru dienu, bet vāzes rūpīgi jāizmazgā, it sevišķi māla trauki, jo porainajā materiālā uzkrājas daudz vairāk baktēriju nekā stikla un porcelāna vāzēs.

• Lai ierobežotu ūdens iztvaikošanu caur lapām un kāti nepūtu, liekās lapas jānogriež.

• Auksts ūdens kavē augu fizioloģiskos procesus, tam jābūt istabas temperatūras (+18…+20 °C).

• Grieztas puķes necieš tiešu saules gaismu, caurvēju, tabakas dūmus un ļoti siltas telpas.

LA.lv
IL
INESE LIEPIŅA
Praktiski
Brokastu granola – veselīgam dienas sākumam
12 stundas
IB
Indulis Burka
Praktiski
Karstā kūpināšana katrai gaumei. 4 dažādu kūpinātavu shēmas ar veidošanas aprakstiem
21 stundas
IB
Indulis Burka
Praktiski
Jumtu labāk sakopt sausā laikā, nevis kad jau pil griesti
22 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Ekonomika
Izstrādātā garantēto atlīdzību izmaksu kārtība pensionāriem esot nesaprotama
1 stunda
LA
LA.LV
Pasaulē
FOTO: Latvijas un Lietuvas prezidentu tikšanās uz Latvijas-Lietuvas robežas Grenctālē
1 stunda
LE
LETA
Pasaulē
Sekojot Baltijas valstu paraugam, tūkstošiem “Honkongas ceļa” dalībnieku apliecina savu vienotību
1 stunda
LE
LETA
Dabā
Brīvdienās būs lielākoties saulains laiks
5 stundas
MA
Māris Antonevičs
Latvijā
Rīgā nav ievērības cienīga pieminekļa “Baltijas ceļam”
2 stundas