Praktiski
Dārzs

Āfrikas liepa: kā kopt, laistīt un pavairot ziedošo telpaugu0

Foto – Shutterstock

Kā pareizi kopt Āfrikas liepu? LIENE CĒSĪS

Āfrikas sparmānija (Sparrmannia africana) jeb istabas liepa telpās izaug 90–120 cm augsta. To var audzēt kā krūmu vai koku. Sparmānija sāk ziedēt ziemas beigās un turpina līdz agram pavasarim. Ziedi ir balti, smaržīgi ar spilgti dzeltenām un sarkanām putekšnīcām. Augam vajag ļoti gaišu vietu, lai veidotos ziedpumpuri, tomēr tas jāsargā no tiešiem saules stariem. Ja sparmānija nezied, lapas ir dzeltenas, visticamāk, tai trūkst gaismas. Ilgāk telpaugs zied +12…+14 °C temperatūrā, jo vēsumā tas ziedus plaucē lēni.

Vasarā sparmānija bagātīgi jālaista – vismaz ik pēc dienas. Mēslo no pavasara līdz rudenim reizi divās nedēļās, izmantojot šķidro mēslojumu. Ja nepieciešams augu apgriezt, vispareizāk to darīt pavasarī vai vasarā.

Var pavairot visu gadu ar aptuveni 6 cm gariem galotnes spraudeņiem. Tie viegli sakņojas gaismā +20 °C temperatūrā, mitrā kūdras un smilts maisījumā (1:1), zem seguma. Jaunie augi aug strauji, tādēļ tos pārstāda 1–2 reizes gadā. Liela Āfrikas liepa nav jāpārstāda katru gadu, pietiek, ja augsnes virskārtu podā apmaina pret jaunu, svaigu substrātu – trūdvielām bagātu augsni ar neitrālu reakciju.

Āfrikas sparmānijai ir lielas, laima zaļas, samtainas lapas, tāpēc tās grūti tīrīt. Ļoti putekļainus augus vasarā, lietainā laikā der iznest ārā. Lapas no putekļiem var arī regulāri tīrīt ar mīkstu, sausu otu, bet nedrīkst appūst ar augu lakām, kas padara lapas spīdīgas.

Augs necieš karstas istabas un caurvēju, kā arī vēsas telpas, ja substrāts podā ir pārmērīgi slapjš. Āfrikas liepu var apdraudēt baltspārnes un laputis.

LA.lv