Praktiski
Dārzs

Āboli pūst jau zaros: kas par vainu un kā cīnīties0

Ko darīt, ja dārzā pēkšņi sākuši pūt āboli? Paši pūst un aplipina arī pārējos ābolus zarā, kam pieskārušies. KĀRLIS Straupē

“Visus bojātos augļus vajag nolasīt,” skaidro augļkope Maruta Kaminska (bioloģiskā stādaudzētava Dzērves). Ja bojātiem augļiem netiek klāt no zemes, purina augļukoka zarus vai bojātos augļus nodauza ar garu nūju. Augļus noteikti salasa un aizvāc no dārza, lai tie neizplata tālāk slimību ierosinātājus.

Veselo augļu virtenes retina (lieliem kokiem vismaz tik, cik var aizsniegt), lai augļi nesaskaras cits ar citu. Svarīgi, lai arī koka vainags nebūtu sabiezināts un būtu laba ventilācija. Var pat nozāģēt kādu zaru, izgriezt ūdenszarus.

Augļu uzņēmība pret puvi atkarīga arī no šķirnes īpatnībām.

Izvairīties no šādas ligas varētu, ja profilaktiski pavasarī apsmidzinātu kokus (vismaz tos, kuriem puve mēdz būt izteiktāka) ar kādu varu saturošu preparātu, piemēram, Bordo šķīdumu. Patlaban vairs neglābs nekāda ķīmija.

Rudenī noteikti jāizstaigā dārzs un jānotrauc visas tā sauktās augļu mūmijas, kas palikušas zaros.

Šogad augļu ir ļoti daudz, tāpēc puve uzskatāma par vienu no ābeles pašaizsardzības mehānismiem, kā pasargāt sevi no pārliekās ražas.

LA.lv