Praktiski
Dārzs

Ābelei zari ir izliekušies un galos paresninājumi. Kas kaiš kociņam?0

Foto-Dainis Bušmanis

Kāpēc ābelītei zaru galos ir bungvālītēm līdzīgi paresninājumi? Pēc skata tie atgādina vaboli ar divām ūsiņām. No veidojumiem iepriekšējā gadā bija niecīgs pieaugums. Vai tā ir slimība? Atsevišķi zari ir āķveidā izliekušies. Pērn uz zaru galiem bija laputis. ANDA TUKUMA NOVADĀ

Dārzkopības institūta vadošā pētniece Laila Ikase šajā gadījumā min divus iemeslus. Izlocītie zari visdrīzāk ir laputu bojājumu sekas. Kaitēkļi, sūcot sulu no lapām, traucē jauno dzinumu attīstību. Tie izliecas, bieži pārstāj augt, slikti nobriest.

Savukārt līdzīgi bungvālītei izskatās augļsoma, t.i., vieta, kur pērn bijis ābols. Augļsomas parasti redzamas galā augļzariem – īsiem sānzariem, uz kuriem veidojas āboli; vasarā tām blakus izaug jauni īsi dzinumi. Tādējādi augļzars gadu gaitā sazarojas. Turklāt paresnināti jauno dzinumu gali ar cieši novietotām lapām zaru galos raksturīgi arī dažām šķirnēm, piemēram, ‘Rudens Svītrainais’ (‘Vidzemes Grāvenšteins’), ‘Tiina’, ‘Žaiļijskoje’, ‘Korta’, kā arī kolonnveida ābelēm.

LA.lv