Praktiski
Receptes

9 saimnieces padomi, kā labāk skābēt un marinēt gurķus1

Foto – Sandra Ruska

• Gatavojot ar trīsreizēju pārliešanu, gurķi nav jāpasterizē. Praksē pārbaudīts: tie tiešām labi glabājas un ir kraukšķīgi vēl pavasarī, tikai noteikti jāpārlej trīs reizes – divreiz ar karstu ūdeni, trešoreiz ar verdošu marinādi.

• Lai ziemas krājumi izdotos, gurķiem jābūt svaigiem (ideāli, ja tikko no dārza), nesavītušiem, nepāraugušiem, ar blīvu mīkstumu, plānu miziņu, neattīstītām sēkliņām, bez redzamiem bojājumiem.

• Gurķu skābēšanai piemērotākā ir +15..+20 °C temperatūra. Kad ieskābuši, vislabāk glabāt 0…+5 °C, tad gurķi nekļūst mīksti. Ja piemērotu apstākļu nav, skābētiem gurķiem der pievienot mazus čili pipara pāksts gabaliņus – tas ir labs konservants, kas neļauj savairoties nevēlamajiem mikroorganismiem.

• Skābētiem gurķiem sāls daudzumu aprēķina atkarībā no gurķu lieluma. Lieliem vajag 6–8% sāls, maziem pietiek ar 4–6%. Tātad litram marinādes pievieno 40–80 g sāls.

• Lieliem, pāraugušiem gurķiem skābēšanas un marinēšanas laikā veidojas tukši vidi, ziemā tie der vien salātu gatavošanai. Vēl tos var sagriezt 2–3 cm biezās šķēlēs, marinēt un pasterizēt īsāku laiku, tad nekļūs mīksti. Ja sēklas ir lielas un miza cieta, marinēšanai sagatavo palielus gurķu gabaliņus, kam nogriezta miza un izņemta sēklotne.

• Pasterizējot rūpīgi jāseko līdzi gurķu krāsai. Ja kaut vai viens kļūst olīvzaļš, burkas pēc iespējas ātrāk jāizceļ no katla.

• Saimnieces mēdz aizvalcētas burkas ripināt pa galdu, kam uzklāts mīksts dvielis. Kāpēc? Gurķi maina atrašanās stāvokli, un tādējādi vienmērīgi izkarsējas arī tie, kas ciešāk saspiesti kopā.

Saistītie raksti

• Nereti iesaka burku pēc pasterizēšanas strauji atdzesēt aukstā ūdenī, lai gurķi būtu cietāki un kraukšķīgāki. To var darīt, bet ne trīsreizējas pārliešanas gadījumā – tad pēc karstās marinādes uzliešanas jāļauj gurķiem pēc iespējas ilgāk sildīties zem segas.

• Arī izmantotā ūdens kvalitāte būtiski ietekmē konservēto gurķu garšu. Pārāk ciets un destilēts ūdens gurķu skābēšanai neder. Savukārt ūdens, kurā ir dzelzs savienojumi, iekrāsos gurķus neglīti tumšā tonī.

LA.lv
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Izlietne – vannas istabas vizītkarte? Karstākās tendences ilgtspējīgam dizainam katrā vannas istabā
10 stundas
KB
Kristīna Blaua
Praktiski
12 radošu ideju ledus formiņu izmantošanai. Vairākas tiešām pārsteidzošas!
10 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Jāzina katram latvietim! Postošākās kartupeļu slimības glabāšanas laikā
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Valdība atbalsta ieceri Latvijā izveidot 39 pašvaldības esošo 119 vietā 1
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Tiesībsarga biroja pagalmā sašauts automašīnas logs
2 stundas
LE
LETA
Dabā
Dienā līdz +14..+19 grādiem: laika prognoze trešdienai
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Ekspremjeru Kalvīti Saeimā izjautā par OIK nodarīto kaitējumu
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
LIZDA aicina daļu no konfiscētajiem 29 miljoniem novirzīt skolotājiem
2 stundas