Kapusvētki, Svētki

7 svarīgi jautājumi par piemiņas vietām

Apmalītes ir svarīgas. Lielākā kļūda – uzbērt kapavietai smiltis un pēc tam izrakt bedrīti, kurā iebērt melnzemi puķu un krūmu stādīšanai. Pavisam drīz tā sajauksies, un smiltis kļūs pelēkas, augsne – smilšaina. Pagaidu variantā tā var darīt ar dobēm paredzētajām plastmasas apmalītēm, kuras vēlāk nomaina, piemēram, pret akmens plāksnēm. Paliekošajā variantā smiltis vai cits grunts segums jānodala no auglīgās augsnes. Augiem paredzēto stādīšanas bedri izoderē ar ģeotekstilu. Pagaidu variantā puķes varētu stādīt arī lielos plastmasas podos, kas ierakti zemē.
 Foto - Sandra Ruska

Pavasarī jāsakārto arī kapavietas. Ja laika apstākļi ļauj, mazgā pieminekļus, apmales vai pat no jauna iekārto piemiņas vietu. To darīt izdevīgi jau tagad, kad kapu ierīkotājiem mazāk darba.

1. Kā noteikt, vai nolūkotais akmens der piemineklim?

– Piemiņas zīmēm populārākie ir Latvijas laukakmeņi, – stāsta kapavietu ierīkotājs Andris Šīmanis, kurš ar šo biznesu nodarbojas jau otrajā paaudzē. – Taču skaistus, lielus laukakmeņus arvien grūtāk atrast, dārga ir to transportēšana, turklāt apstrādē tam var atklāties kāda plaisa. Tāpēc kvalitatīvu granītu ieved arī no Zviedrijas, Somijas, Karēlijas. Īsti materiāli nevar maksāt lēti. – Viņš novērojis, ka cilvēki, veidojot kapavietu tuviniekiem, mēģina balansēt starp kvalitāti un cenu. Tomēr, lai piemiņas vieta būtu glīta ilgus gadus, pārlieku aizrauties ar naudas ekonomiju nedrīkst.

– Daudzi pat neiedomājas, ka arī akmeņi var būt viltoti! – atklāj kapu meistars. Visbiežāk tie ir no Ķīnas ievestie, nedabiski melnie un spīdīgie, bet lētie akmeņi. Dažviet tos uzdod arī par Indijas akmeņiem. Viltotie gadu gaitā zaudē gan spožumu, gan melnumu, kļūst blāvi un pelēki, bet atšķirt no īstajiem var tikai speciālists. Ja pārdevējs godīgi atklāj, kas tā par preci un kādi riski, bet pircējam galvenais ir pienākuma pēc kaut kā sakārtot kapavietu, pretenziju nevar būt. Bet kā netikt piekrāptam, ja vēlas kvalitatīvu mantu? Speciālisti iesaka izvairīties no pārāk spīdīgiem pieminekļiem ar ļoti smalkiem, vijīgiem, reljefiem greznojumiem, jo īsts akmens vienmēr būs mazliet robusts.

Latvijas apstākļos ne vienmēr labi uzvedas no atšķirīga klimata valstīm, piemēram, no Ukrainas, ievesti akmeņi, bet tos pazīst tikai profesionāļi. Drošākais variants – pieminekļus un apmales iegādāties pie meistariem, kam ir darbnīca. Turklāt noteikti jāprasa darījumu apliecinošs dokuments, lai to var izmantot, ja vēlāk rodas strīds par kvalitāti. Meistars stāsta, ka daži krāpnieki akmeni paredzētajās vietās nenopulē pilnīgi, bet spīdumu panāk, ierīvējot ar sveci. Tad piemineklis izskatās glīts līdz pirmajai mazgāšanas reizei. Uzmanīties vajag, jo pat lētākie varianti ir gana dārgi, tāpēc vērts apdomāt, par ko izdod naudu.

Andris Šīmanis arī piekodina, ka akmens piemineklim piemērotāka ir akmens pamatne. Dažādu krāsu granīts kopā izskatās labi, taču dažādi materiāli (lieta betona pamatne un akmens piemineklis) sadzīvos slikti. Labākais stiprinājums starp akmeņiem – speciāla elastīga akmens līme. Tad savienojuma vieta pielāgosies zemes kustībai.

! Arī ierīkotai kapavietai ir divu gadu garantija, kuras laikā radušos defektus darba veicējam ir pienākums novērst, ja brāķis radies meistaru dēļ.

Pievienot komentāru