Praktiski
Mājas mīluļi

50 noslēpumi, kurus tev gribētu atklāt kaķis vai suns0

Foto – Shutterstock

1. Tu domā, ka mana astes luncināšana vienmēr ir ielūgums mani paglaudīt. Nepareizi!

Itāļu pētnieki atklājuši, ka suņi astes luncina mazliet vairāk uz labo pusi, ja viņi redz kaut ko tādu, kas viņiem patīk, un uz kreiso, kad viņi sastopas ar kaut ko, no kā vēlas atkāpties.

2. Tu dzīvnieku veikalā, iespējams, nopirki veca suņa sukāšanas birsti …

… bet patiesībā tev to vajadzētu izvēlēties atbilstoši manam kažokam. Gumijas birste uzlabos asins cirkulāciju un atbrīvos no netīrumiem. Savukārt saru birste palīdzēs atbrīvoties no vecā apspalvojuma.

4. Tava mīļākā rotaļa ar kaķi iekļauj lāzeri. Rezultāts:

Es kļūstu aizkaitināts, jo nespēju to noķert, bet tas man ir svarīgi, jo es dzīvoju medību dēļ. Tāpēc, ja tu grasies izmantot lāzeri, lūdzu, lai galamērķī būtu īsta rotaļlieta, kuru nomedīt. Tas šai spēlei piešķir vērtību.

5. Tu man dod pārāk daudz barības.

Kā tu to spēj noteikt? Es neizskatos tik motivēts, kad tu mēģini mani trenēt ar kārumiem. Samazini pārtikas daudzumu ēdienreizēs, un es sākšu pievērst tev vairāk uzmanības.

Foto – Shutterstock

6. Spalvas mazgāšanas diena nozīmē, ka lietā tiks likts lielais fēns. Nevajag!

Lai liktu tādiem suņiem kā man izskatīties pūkainiem, iekrati mazliet kukurūzas cietes pie spalvas pamatnes un tad izsukā. Tā uzsūks eļļu un taukus, kā arī atpiņķerēs manu kažoku.

7. Lūdzu, nesteidzini mani, kad dodos uz labierīcībām.

Ir iemesls, kāpēc, suņi sākumā met riņķus, pirms ķeras pie lietas. Mums ir instinkts pielīdzināties zemes magnētiskajam laukam pirms nokārtojamies. Lai to apstiprinātu, zinātnieki vēroja vairāk nekā 70 no mums, vairāk nekā 1800 nokārtošanās reižu, divu gadu laikā, lai to saprastu un pierādītu.

8. Tu domā, ka ir jauki ļaut man gulēt visu dienu, bet pārāk daudz miega var ietekmēt manu raksturu.

Daudzas no uzvedības problēmām var tikt atrisinātas, izvedot savu suni ikdienišķā pastaigā vai arī paspēlējoties ar savu kaķi 20 minūtes katru dienu.

9. Līdz ar to, ka es esmu vecs suns, varu ēst visu, ko vēlos? Nē!

Ja man ir artrīts, es būšu daudz laimīgāks, ja dosi man pārtiku, kuras saturā ir glikozamīns un hondroitīna sulfāts, kas pasargā manus locītavu skrimšļus. Un pārej pie barības, kura ir piemērota mana vecuma sunim.

Foto: Shutterstock

10. Ja tu mani nozaudē…

… vispirms, tev vajadzētu apzvanīt visas dzīvnieku patversmes 50-100 km rādiusā no tavām mājām un arī apmeklēt tās uz vietas katru dienu, ja vien vari. Daudzas dzīvnieku patversmes praktizē iemidzināšanu, ja cilvēki nepiesakās pie saviem noklīdušajiem suņiem konkrētu laiku. (Vēl labāk, pārliecinies, ka tieku čipots jau jaunībā.)

11. Ja tu mani taisies kastrēt…

… pajautā veterināram, vai viņš var izoperēt tikai manas olnīcas nevis dzemdi. Šī procedūra nav tik agresīva un ir saudzīgāka pret mani.

12. Tā kā es esmu ieraduma dzīvnieks, pat nelielas izmaiņas manā uzvedībā var būt sarkanais karogs, ka esmu slims.

Ja es savu ēdienu apēdu stundas laikā nevis 60 sekunžu laikā, kā parasti, ja es nogurstu ātrāk, kad spēlējamies, ja es biežāk nokārtojos, vai arī dzeru vairāk ūdeni nekā parasti – uzreiz sazinies ar vetārstu!

13. Nav šaubu, ja tu mani turēsi iekšā un neļausi klīst pa apkaimi…

… lai arī es būtu suns vai kaķis, man ir lielāka iespēja nodzīvot garāku mūžu. Mani nenotrieks mašīna, nenozags, vai vienkārši nenoklīdīšu. Taču, tiklīdz man tiek dota brīvība iet, kur vēlos – būs grūti mani atkal izmainīt.

14. Lūdzu, iepazīstini mani ar apkārtējiem, kad es esmu jauns, lai vēlāk nebaidītos no svešiniekiem.

Daži eksperti apgalvo, ka man vajadzētu satikt 100 dažāda auguma, dzimuma un rasu cilvēkus manās pirmajās 100 dienās mājās, pat ja tās ir tikai īsas tikšanās. Pārliecinies, ka starp viņiem ir cilvēki ar cepurēm un saulesbrillēm, jo šie aksesuāri var izskatīties biedējoši.

15. Tev var šķist piemīlīgi, ka es kasu savu dibenu pret paklāju…

…bet tas, visticamāk, nozīmē, ka man niez un labprāt satiktu vetārstu.

Foto – Shutterstock.com

16. Kad tu izvēlies sev pūkaino draugu, pajautā vetārstam vai trenerim par vienkāršiem testiem, kurus vari veikt, lai izmērītu viņa temperamentu.

Piemēram, tu vari pamēģināt mani noguldīt uz muguras, lai redzētu, kā es uz to reaģēju. Ja es patiešām cīnos pretī, visticamāk, būši grūtāk apmācāms nekā dzīvnieks, kurš guļ mierīgi.

17. Aizmirsti par kauliem!

Ja tu patiešām vēlies, lai pievēršu uzmanību, kad tu mani trenē, izmanto kārumu, kurš ir slapš un tik pretīgs, ka pat nevēlies turēt to savā rokā, piemēram, taukainu vistas gabalu.

18. Lai arī daži no mums ēd zāli tikai tad, ja esam apēduši kaut ko nelāgu un vēlamies no tā atbrīvoties…

…tomēr citiem vienkārši ļoti patīk pakošļāt mauriņu. Tikai pārliecinies, ka zāle, kuru ēdu, nav apsmidzināta ar pesticīdiem.

19. Uzmanies, mammu, jo es apēdīšu tavu apakšveļu…

…it īpaši, ja tā ir bijusi valkāta. Veterināri ik gadu no suņu vēderiem ķirurģiski izņem dažāda veida apakšveļu.

20. Vai es varu, lūdzu, izvēlēties pats savu gultu?

Gultas izvēlei vajadzētu būt atkarīgai no manas gulēšanas pozas. Pamēģini man pāris izmēģināt dzīvnieku veikalā. Ja es parasti guļu ar izplestām kājām, man ērtāk būs uz plakana gultas, bez sānu malām. Taču, ja man patīk saritināties, tad priekšroku došu gultai ar apmalēm.

Foto – Shutterstock.com

21. Tu saki, ka es lieliski saprotos ar bērniem, bet…

… ja es laizos, pieglaužu ausis un aizgriežu galvu, vai arī žāvājos (trauksmes pazīmes) kamēr viņi ar mani spēlējās, es, visticamāk, viņus knapi pieciešu. Ja tu turpināsi viņiem ļaut mani raut aiz astes, kādu dienu es varētu neizturēt.

22. Nesteidzies ar tām šķērēm!

Nav svarīgi, cik karsts ir ārā, vai arī cik gara ir mana spalva, mani nevajag apcirpt. Mani “apakšsvārki” patiesībā pasargā mani no karstuma un palīdz saglabāt vēsumu. Tikai pārliecinies, ka mans kažoks ir izsukāts un tīrs, lai veicinātu labu gaisa cirkulāciju.

23. Ja tu atstāsi mani mājas pagalmā, kamēr neesi mājās…

…nemuļķo sevi, domājot, ka es skraidīšu apkārt un labi pavadīšu laiku. Patiesībā, es, visticamāk, sēdēšu vienā vietā un gaidīšu, kad tu atgriezīsies. Suņi ir midzeņa dzīvnieki, un daudzi no mums priekšroku dot iekštelpām, ideālā gadījumā ar tevi.

24. Man patīk atnest kociņu un labprāt iemācītos noķert lidojošu disku…

…bet tie cietie plastmasas frisbiji var traumēt manus zobus un smaganas. Tā vietā, pameklē mīkstāka materiāla frisbijus dzīvnieku veikalos.

25. Ja es neesmu pieradis pie svešiniekiem un pirmajā tikšanās reizē tu sniedzies man pretī…

…tikpat labi tava roka varētu būt gaļas cirvis. Tā vietā, pietupies uz viena ceļa un skaties mazliet garām. Tad ļauj man tev pietuvoties un apostīt.

Foto no picturesofbabies.net

26. Tiksim skaidrībā – nagu amputācija nav tas pats, kas nagu apgriešana.

Tā ir nepatīkama, ļoti sāpīga operācija, kura par laimi Latvijā ir aizliegta, taču, to varētu pielīdzināt tevis paša pirkstu amputācijai. Ja es patiešām traki skrāpēju mēbeles, pamēģini alternatīvas, piemēram, silikona u.c. materiālu nagu uzmavas.

27. Ja es nokārtojos ārpus kastītes, es neesmu spītīgs.

Kaut kas man rada stresu. Tas var būt jauns cilvēks, jauns mājdzivnieks vai pat jauna mēbele mājās, kura, šķiet, iebrūk manā teritorijā.

28. Pirms tu nopērc speciālu nožogojumu vai telpu, kurā likt manu kaķkastīti…

… paturi prātā, ka lielākajai daļai no mums nepatīk justies iedzītiem stūrī. Es priekšroku dodu neapklātai kastītei, kura nemaisās pa kājām, bet no kuras es arī varu pārredzēt telpu un aizbēgt, ja redzu briesmas.

29. Atvaino, bet es neesmu netrenējams.

Es varu iemācīties sēdēt, nākt, pieskarties mērķim ar degunu, lēkt cauri cilpai, iedot tev pieci un pat izmantot tualeti… tikpat ātri, vai pat ātrāk nekā suns. YouTube ir atrodamas lieliskas pamācības.

30. Ja es kļūstu stīvs ikkatru reizi, kad ar roku nobrauc gar manu muguru, uztver mājienu.

2013. gadā publicētajā Psiholoģijas un Uzvedības pētijumā, tika atklāts, ka kaķi, kuriem šī sajūta nepatīk, bet tik un tā atļauj saimniekiem viņus tādejādi glaudīt, bija uztrauktāki nekā tie, kuri no pieskāriena izvairījās.

Foto – Shutterstock

31. Atceries, ka es pasauli redzu vertikāli, nevis horizontāli.

Tāpēc tā vietā, lai dusmotos, kad nogāžu lietas no galdiem un citām vietām, uzbūvē man kaķu lielceļu apkārt istabai. Uzliec plauktiņu, kurš aizved pie grāmatplaukta, kurš tālāk aizved uz kamīnu un krēslu, lai varu nokāpt uz zemes.

32. Tikai tāpēc, ka es murrāju, tas nenozīmē, ka es esmu laimīgs un apmierināts.

Es arī murrāju, kad man sāp vai arī esmu nāvīgi pārbijies, jo murrāšana ir pašnomierinošs mehānisms.

33. Domā iegādāties man draudziņu?

Vislabāk es spēšu sadzīvot ar kaķi, kurš ir pretējā dzimuma un mazliet jaunāks nekā es, bet neiemet mūs vienkārši vienā istabā. Parunā ar savu veterinārārstu, kā mūs iepazīstināt pakāpeniski. Ja es esmu pavecāks kaķis un viens ar tevi esmu dzīvojis jau gadiem, man nevajag draugu. Patiešām. Es jau esmu pārāk pieradis pie savas esošās ikdienas.

34. Atvainojos par savas pakaļas novietošanu uz tavas sejas…

…bet tev patiesībā to vajadzētu uztvert kā ļoti pagodinošu komplimentu. Tas saistīts ar laiku, kad biju mazs kaķēns un to pašu darīju ar savu Mammu, lai viņa varētu notīrīt manu pēcpusi. Tas nozīmē, ka es tevi uztveru kā mātišķu tēlu.

35. Man patīk “Kaķu Dancinātājs” un citas smalkas rotaļlietas…

…bet tikpat jautri man būs arī ar papīra maisiņu bez rokturiem, alumīnija bumbiņu vai vienkārši ar kasti. Patiesībā ir ļoti vienkārši mājās pagatavot mantiņu, kas man patiktu. Jebkas, kas ir spīdošs vai ko var paskrāpēt padarīs manu dienu lielisku.

36. Negaidi, kamēr esmu sešus mēnešus vecs, lai sāktu labot manu slikto uzvedību.

Līdz tam es jau būšu pieradis dzert no tualetes poda un košļāt apavus. Eksperti apgalvo, ka vieglāk ir iemācīt labu uzvedību agrīnā vecumā nekā vēlāk pārmācīt sliktos ieradumus.

Foto: LETA/AFP

37. Es esmu apmulsis. Kad iepriekš es uz tevis uzlēcu…

… tu mani tik jauki samīļoji. Bet tagad tu uz mani dusmojies, jo es lecu virsū tantei Martai? Tad es drīkstu lekt vai nedrīkstu?

38. Lai liktu man izbeigt asināt nagus pret mēbelēm…

…apklāj visas mēbeles ar vecu palagu, foliju vai abpuslīmējošo līmlenti, jo tie ir materiāli, kurus skrāpēt nav patīkami. Un tam visam priekšā noliec lielu nagu asināšanas stabu.

39. Ja tu ļausi man kāpt uz dīvana tagad, kamēr esmu maziņš un piemīlīgs…

…es vienmēr domāšu, ka tas ir pieņemami, lai arī cik liels nekļūtu.

40. Kā to saprast, ka vecam sunim jaunus trikus neiemācīsi?

Mans saimnieks iemācīja man paņemt avīzi no iebrauktuves un atnest to viņam, kad man bija desmit gadu.

41. Atceries, kad es biju maziņš un tu iegrūdi manu degunu čuru peļķītē, kuru atstāju?

Man nav ne jausmas, kāpēc tu to izdarīji. Tā vietā, izved mani ārā tik ātri, cik vien iespējams, un slavē mani ikkatru reizi, kad man izdodas nociesties līdz pastaigai ārā.

42. Vēlies, lai iemācos tev pavadā iet blakus?

Tev vajag mani stimulēt. Tiklīdz es sāku vilkties uz priekšu, apstājies. Kad es pagriežos un atskatos, piedāvā man kārumu tieši blakus savai kājai. Es ātri vien sapratīšu, ka, man ir jāpaliek tieši tev blakus, lai varētu darīt to, ko es mīlu visvairāk: pārvietoties un izpētīt.

43. Lai es būtu kaķis vai suns, bet tev ir apnicis atrast manas spalvas uz dīvāna un vēlies mani turēt pa gabalu…

…izmēģini “Scatt Mat”, kurš izdod mazu, nekaitīgu elektrosastisku pulsu, kad uz tā uzkāpj. Vai arī nopērc mašīnas paklājiņu un uzklāj to otrādāk uz dīvāna, lai mazie gumijas sari būtu vērsti uz augšu. Man tie riebjas.

44. Kad es reju, palecos un pagrābju dvieli no letes…

…es necenšos slikti uzvesties. Man vienkārši ir garlaicīgi! Es vēlos tavu uzmanību! Lūdzu, beidz sēdēt savā tālrunī un paspēlējies ar mani.

45. Ja es esmu suns, kuram ir bail no pērkona vai skaļām skaņām, iegādājies man pieguļošo “vētras kreklu”.

Vai arī izveido tādu pats. Novelc elastīgo saiti pāri manām krūtim, sakrusto to mana ķermeņa augšgalā un atkal apakšā, atkārtojot procesu, kamēr saite ir noklājusi aptuveni pusi mugras, tad nostiprini to. Pastāvīgais spiediens pret mana ķermeņa vidusdaļu palīdzēs man tikt galā ar stresu un nomierināties.

Foto – Shutterstock.com

46. Atceries, ka mana gremošanas sistēma ļoti atšķiras no tavējās.

Rozīnes un vīnogas var pilnībā apstādināt suņa nieres. Citi bīstami ēdieni ir šokolāde, kafija, rieksti un avokado.

47. Vēlies, lai mans kažoks ir biezs un spīdīgs?

Pārliecinies, ka manā dietā ir iekļauti gana daudz svarīgās taukskābes. Lielākajā daļa augstās kvalitātes dzīvnieku barības šo vielu ir pietiekoši, bet mājdzīvnieki, kuri ēd zemas kvalitātes pārtiku vai arī pārtiek no mājās pagatavotas diētas, mēdz neuzņemt pietiekoši daudz uzturvielu un arī viņu kažoks būs noplacis.

48. Katram ēdienu iepakojumam ir jābūt virsū atbilstošam sertifikātam par pārtikas kvalitāti…

…kaut arī tev, iespējams, vajadzēs palielināmo stiklu, lai to izlasītu. Meklē tādu, uz kuras ir rakstīts, ka pārtika ir izmēģināta uz īstiem suņiem nevis, kuras sastāvu ir sastādījusi datora formula. Izmēģinājumi ir dārgi, bet tas ir rādītājs, ka īsti suņi ir ēduši šo barību vairākus mēnešus, ar labiem rezultātiem.

49. Konsultējies ar sertificētu veterināro dietologu pirms dod savam mīlulim mājas pagatavota ēdiena diētu.

Kalifornijas Universitātes pētnieki izpētīja vairāk nekā 200 receptes mājās pagatavojamai suņa diētai un atklāja, ka 95% bija nopietni iztrūkumi nepieciešamajās uzturvielās.

50. Ja tu mani pievērsīsi “jēlai” diētai, iznākumā es varētu iedzīvoties ieplīsušos zobos un bakteriālā infekcijā.

Kā arī, nonākšana saskarē ar manām fēcēm, varētu apdraudēt jebkuru cilvēku, kam ir novājināta imūnsistēma. Lielākā daļa dzīvnieku asociāciju stingri neiesaka dot savam mīlulim šādu diētu.

LA.lv
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Lielais ražas laiks. Kas darāms dārzā 16. – 23. septembrī
1 diena
RR
Rebeka Rogale
Praktiski
Virtuves izlietņu veidi un to priekšrocības. Kuru izvēlēties?
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Sagatavo kompostu pavasarim: ko noteikti tajā nevajag likt
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

GS
Gundega Skagale
Dabā
Latvijā izstrādāts depozīta automāts, kas darbojas ar mākslīgā intelekta palīdzību 1
3 stundas
LE
LETA/LA.LV
Sports
VIDEO: Latvieši iemet divus pirmos vārtus sezonā, “Dinamo” ar raksturu izrauj uzvaru
3 stundas
LE
LETA/LA.LV
Latvijā
“Process reizēm ir emocionāls.” Koalīcijas partneri sola atbalstu pašvaldību reformas turpināšanā 1
5 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. “Viņa aizmiga…” Džipa vadītāja pie Ķekavas apļa ietriecas kravas auto sānā
2 stundas
LE
LETA
Dabā
Otrdien Latviju sasniegs ciklons, atnesot stipru lietu un krusu
10 stundas