Praktiski
Dārzs

5 ierīces, kas atvieglos vēl pēdējos dārza darbus rudenī0

Publicitātes foto

Lai gan oktobrī augļu un sakņu dārzos izaugusī raža jau ir novākta, rosība un rudens darbi dārzā nebūt nav beigušies. Košumkrūmu stādīšana, lapu grābšana un dūmvadu tīrīšana – šie ir tikai daži no darbiem, kurus jāsteidz paveikt oktobrī. Lai plānotie darbi veiktos raiti un saimniekam nesagādātu pārlieku lielas raizes, būvtehnikas nomas uzņēmuma Cramo Latvia produktu grupas vadītājs Sergejs Voļnaga iesaka 5 ierīces, kas krietni atvieglos šo darbu veikšanu un ļaus tos paveikt krietni ātrāk.

1.Elektriskais dzīvžoga cirpējs

Viens no svarīgākajiem dārza darbiem rudenī ir koku un košumkrūmu zaru apgriešana, lai veidotu vēlamu zaru vainaga formu. Nereti šī uzdevuma veikšanai tiek izmantotas dārza šķēres, tomēr darbs ar tām ir grūts un prasa lielu fizisku piepūli. Lai viegli un ātri varētu apgriezt košumkrūmu zarus, eksperts iesaka izmantot elektrisko dzīvžoga cirpēju. “Šobrīd gan veikalu, gan nomas punktu plauktos pieejamie elektriskie dzīvžogu cirpēji ir viegli un ar ergonomisku dizainu, padarot dzīvžoga apgriešanu teju par izpriecu. Atšķirībā no dārza šķērēm darbā ar elektrisko dzīvžoga cirpēju nav jāpielieto liels spēks – grūtāko darba daļu paveic ierīces elektromotors un tā darbinātie asmeņi,” norāda Sergejs Voļnaga.

2.Ķēdes zāģis

Ja dārzā nepieciešams nozāģēt kokus vai izzāģēt sausos koku zarus, lieti noderēs motorzāģis jeb ķēdes zāģis. “Izvēloties ķēdes zāģi, svarīgi atcerēties, ka zaru apzāģēšanai visparocīgākais būs neliela izmēra zāģis. Liels zāģis radīs tikai papildu neērtības, jo tas būs krietni smagāks un garā sliede zāģējot traucēs manevrēt koka zaros. Savukārt, ja paredzēti vērienīgāki dārza darbi, piemēram, malkas zāģēšana, liels zāģis ar maksimālu jaudu būs tieši laikā,” skaidro eksperts.

3.Pacēlājs un kāpnes

Gatavojoties ziemai un apkures sezonai, neatliekams darbs ir dūmvadu tīrīšana. Ja pieņemts lēmums šo darbu paveikt paša spēkiem, nevis uzticēt to profesionālam skursteņslauķim, grūtības var sagādāt nepieciešamā aprīkojuma sarūpēšana. Lai, strādājot augstumā, nevajadzētu uztraukties par drošību un to, ka vecās koka kāpnes varētu salūzt, Sergejs Voļnaga iesaka izmantot pacēlāju vai alumīnija kāpnes, kas ir vieglas, ātri uzstādāmas, stabilas un drošas. “Saprotams, ka pacēlājs vai lielās alumīnija kāpnes ir salīdzinoši dārgs pirkums, kas ne visiem saimniekiem ir pa kabatai.  Tomēr taupīt uz drošības rēķina, kāpjot uz juma tīrīt mājai dūmvadu, nevajadzētu. Tā vietā, lai stiķētu kopā vairākas dažādu izmēru un garuma kāpnes, labāk aptaujāt blakus māju kaimiņus un tās aizņemties vai, piemēram, griezties nomas punktā un tās nomāt uz nepieciešamo laiku. Šāds risinājums būs ne vien krietni lētāks, bet arī drošāks,” norāda eksperts.

4.Zemes urbis

Oktobris nereti tiek uzskatīts par piemērotāko laiku koku un dekoratīvo krūmu stādīšanai. Veidojot plašus apstādījumus un papildinot savas piemājas teritoriju ar košumkrūmiem vai augļu kokiem, noderīgs darbarīks būs zemes urbis. Tas aizstās tik ierasto lāpstu un ļaus pavisam viegli sagatavot stādiem nepieciešamo zemi. Kā skaidro Sergejs Voļnaga, Latvijā pieejami gan pneimatiskie, gan benzīna urbji dažāda mēroga dārza labiekārtošanas darbiem.

5.Lapu pūtējs

Lai nākamajā pavasarī zāliens būtu vienmērīgi zaļš un neveidotos brūni plankumi, rudenī jāsteidz novākt tajā nokritušās koku lapas. Ja lapu grābšana ar grābekli neliekas vilinošs pasākums un darbu gribas paveikt ātri, talkā var ņemt lapu pūtēju. Ierīce ļaus ietaupīt laiku, ātri un kvalitatīvi savācot visas lapas vienkopus. Turklāt lapu pūtēju var ērti pārnēsāt un, pateicoties akumulatoram, tas ir ne tikai parocīgs, bet arī kluss.

LA.lv
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Aizkaļķojies tvaika gludeklis. Vienkāršs veids, kā to pašam attīrīt
21 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Izrotā un atdzīvini savu apģērbu ar neparastu pašas darinātu mežģīni vai ielaidumu
22 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Iedzīvotāji par vislielāko draudu savam mājoklim uzskata uguns nelaimes, zādzības un ūdens noplūdes
23 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Lielākie ieguvēji no nodokļu reformas būs strādājošie bez bērniem
44 minūtes
LE
LETA
Dabā
No piektdienas kļūs krietni aukstāks
6 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
Ziņu portālam LA.LV jauns auditorijas lieluma rekords! 1
4 stundas
IB
Ivars Bušmanis
Ekonomika
Ivars Bušmanis: Valsts budžeta marķējums – vai solījumus mediķiem varēja izpildīt?
3 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
“Citro” veikalu tīkls vēŗsa plašumā. Tīklam pievienojas vēl 51 veikals
21 minūtes