Praktiski
Mājas

5 aktuāli jautājumi par zibensnovedējiem0

Foto: Dudarev Mikhail/Shutterstock

1. Cik ātri var tikt pie zibensnovedēja?

Jo stiprāk zibens sper, jo garāka rinda pēc tā sauktajiem zibensnovedējiem. Taču aptuveni divās nedēļās speciālisti sola vajadzīgo mājas drošības aprīkojumu sagādāt. Praktiski tas notiek vēl agrāk, jo pilnīgi procesu uzskata par pabeigtu, kad sakārtota visa izpilddokumentācija (zibensnovedēja pase: plāns, apraksts u.c.), kas dod garantiju par darba kvalitāti un kuru respektēs būvinspekcijā, apdrošinātāji.

2. Cik tas maksā?

Zibensnovedējs (sistēma kopumā) dzīvojamajai ēkai, ko ierīkojis sertificēts speciālists un reģistrēta firma, maksā no 1000 eiro. Cena atkarīga arī no objekta sarežģītības, atrašanās vietas u.c.

3. Kā netikt apkrāptam?

Pirms darba sākšanas jāprasa firmai un meistaram sertifikāts zibens aizsardzības jomā un dokumentācija pēc darba pabeigšanas.

Dažkārt piedāvājas meistari, kas gatavi uzstādīt zibensnovedēju ātri un par lētu naudu. Taču šādam darījumam nav nekādas garantijas. Bez dokumentācijas šādu sistēmu neņems vērā kontrolējošās institūcijas, un tai nebūs garantijas, ka zibens tiešām ies secen.

4. Kādi ir izvēles varianti?

Populārākais variants ir aprīkojums katrai ēkai atsevišķi. Taču var arī pagalmā ierīkot vienu novadītāju visām ēkām. Tas līdzinās karoga mastam, tikai tā virsotne atrodas virs augstākā ēku punkta. Dažkārt šo mastu arī apvieno ar karoga turētāja funkcijām.

5. Vai to var izveidot pats?

Teorētiski var. Ir arī nopērkami materiāli zibensnovedēja izgatavošanai. Interneta vietnēs ir daudz padomu, kā to veikt. Protams, prasmīgam saimniekam tad būs naudas ekonomija. Taču darbs ir bez garantijas, ja nav instrumenta, lai nomērītu, vai pretestība ietaisē ir zemāka par 10 omiem. Šāds mērinstruments maksā tūkstošus. Bez šā mērījuma iekārtai nav jēgas, jo tikai konkrētā intervālā zibens tiek novadīts kā nazis sviestā.

Ja pretestība ir augstāka, zibens trieciens pret to atsitas, un notiek aizdegšanās.

Lai būtu drošs par savu meistarojumu, var izsaukt speciālistus, lai apseko objektu un veic vajadzīgos pretestības mērījumus. Tas noder arī tad, ja māja nopirkta jau ar zibensnovedēju, bet nav ziņu, kad tas pārbaudīts. Šāds pakalpojums maksā, sākot no 100 eiro (pakalpojuma sniedzēju piedāvājums un izmaksas katram objektam atšķiras).

KONSULTĒJIS SERTIFICĒTS ZIBENS AIZSARDZĪBAS SPECIĀLISTS VALTERS STĀDE

LA.lv