Praktiski
Mājas mīluļi

4 lietas, par kurām mani neviens nebrīdināja, pirms kļuvu par suņa saimnieku0

“Vai tu vedīsi to pastaigās? Vai tev viņam pietiks laika? Vai tu to vari atļauties?” Bija daudzas lietas, par kurām mani draugi pabrīdināja, pirms es adoptēju piemīlīgu sunīti. Bet pat ar manu draugu padomiem un gadus desmit lielu pieredzi dzīvnieku pieskatīšanā biju pārsteigts par dažām negaidītām lietām pēc tam, kad atvedu mājās Stenliju, savā blogā raksta publicists un dzīvnieku draugs Alans Bors.

Tu uztrauksies, vai esi padarījis savu mājokli sunim gana drošu.
Es pārbaudīju augu potenciālo toksiskumu, pārbaudīju, vai miskaste bija gana droša. Novietoju kaķu barību un kastīti drošā vietā. Pārliecinājos, ka viņam ir ērta, droša vieta, kurā atpūsties. Un katram gadījumam nodrošinājos ar dabisku paklāja tīrītāju. Bet par spīti visam tam, ko es darīju, lai sagatavotu savu dzīvokli sava no patversmes izglābtā suņuka ierašanās brīdim, mājas atstāšana (ar viņu tajā) pirmoreiz prasīja daudz ilgāku laiku nekā es to gaidīju.

Vai viņš tiks pie manām grāmatām un aizrīsies ar izplēstajām lapām? Vai viņš norīs dzijas kamolus, kuri stāv uz galda? Vai viņš košļās apavus un aizrīsies ar kurpjušņori? Vai viņš uzgāzīs šo vieglo malas galdu sev virsū? Vai iesprūdīs starp dīvānu un durvju eju?

Piepeši katrs objekts manās mājās izskatījās pēc potenciālām lamatām un es attapos, ka visu, kas nav pieskrūvēts, es sāku pārvietot viņam nepieejamās vietās. Protams, esmu pārliecināts, ka daudzas no manām bailēm bija nepamatotas, un esmu priecīgs ziņot, ka pagaidām viņš nav nodarījis nekādu postu ne sev, ne manām mantām. Bet šāda veida iztēles vingrinājumi saglabāsies, kamēr vien nebūšu pārliecināts par viņa uzvedību vienatnē.

Tu varētu kļūt nervozs (un arī tavs miegs varētu ciest)
Kā daži lasītāji jau piefiksēja, man ir arī kaķis. Kaut arī Anguss lielāko dienas daļu pavada gulšņājot, viņš, protams, pieceļas vairākas reizes dienā, lai dotos pārgājienos un izpētītu apkaimi gan dienas, gan nakts laikā. Tāpēc esmu pieradis pie dzīvnieka savās mājās. Tāpēc es biju patiesi pārsteigts, cik satraukts es biju pirmās pāris naktis! Stenlijs līdz šim ir bijis ideāls – nekādas čīkstēšanas naktīs, nekādas riešanas – neviens no ierastajiem iemesliem, kāpēc naktīs mēdzam pamosties dzīvnieku dēļ.

Bet es esmu tas, kurš pamodina viņu… šķaudot, pieceļoties, lai padzertos ūdeni un mēģinot iekārtot viņu ērtā pozīcijā. Mans kaķis ir eleganta ēna, kas pārvietojas nemanot. Bet Stenlijs ir maza spalvu bumbiņa, kas pārvietojas, apošņājot lietas, skaļi dzerot ūdeni un visās diennakts stundās džinkstinot savu kaklasiksnu. Tās visas ir jaunas skaņas, pie kurām jāpierod, un esmu pārliecināts, ka līdz tam arī nonākšu. Bet paturi prātā: pat ja tev nav kucēna un tavs jaunais suns nav čīkstētājs, tu tik un tā vari attapties ar traucētu miegu pirmajās dienās – pats savas nervozitātes dēļ!

Ikkatra skaņa tevi varētu pamodināt vai paturēt nomodā – šķaudiens, ostīšanās vai skrāpējiens.
Nu, vismaz, ja tu jau esi nemierīgs cilvēks kā es. Kaut arī esmu redzējis un dzirdējis visa veida dzīvnieku skaņas un uzvedību gadu laikā, kad esmu pieskatījis draugu suņus (un jau sen esmu spējis atšķirt normālu uzvedību no “ved viņu pie vetārsta” uzvedības), es attapos, ka ar savu suni man ir cita pieeja. Es attapos, ka vedu viņu pārbaudīt pie gandrīz jebkādām pazīmēm (arī neesošām un izdomātām). Vai viņš elpo pārāk skaļi? Vai viņš dzer pārāk skaļi? Vai viņam ir ērti, tā guļot? Cerams, ka, ilgāk dzīvojot ar viņu un izprotot viņa rutīnu, nejutīšu nepieciešamību pārbaudīt ikkatru sīkumu. Stenlijam patīk uzmanību, bet šīs jezgas, šķiet, ir mazliet par daudz.

Tu, visticamāk, dalīsies ar pārāk lielu informācijas daudzumu
Ikkatrs cilvēks, kuru es satieku, ir potenciālais klausītājs manam “mājdzīvnieka vecāku lepnumam” vai padziļinātai informācijai par iespējamām ādas alerģijām. Kolēģi man jautā, kā viņam sokas un es sāku skaitīt padziļinātu atskaiti par viņa pašreizējo diētu un našķu režīmu. Esmu pārliecināts, ka nomierināšos, tiklīdz “jaunumi” par to, ka man ir suns, būs ierasta lieta, bet pagaidām, atvainojos visiem, kam nākas to klausīties!

LA.lv