Praktiski
Dārzs

10 neparasti koki un krūmi dārzam, ko vērts izmēģināt audzēt pašiem. Iesaka dendrologs Karols Treija0

Kalikants. Foto – Uldis Muzikants

Ir daudz vērtīgu, skaistu koku un krūmu, ko varētu audzēt dārzos, bet diemžēl neaudzē, novērojis dendrologs KAROLS TREIJA. Daļu no tiem var redzēt vecos parkos, dārzos. Daudzus atkal derētu celt saulītē.

Koki ir pieticīgi

Koku un krūmu daudzveidību Karols Treija apzinājies, strādājot Lēdurgas dendrārijā. – Vismazāk kopšanas un klapatu ir kokiem un krūmiem, taču skaistuma tajos ir tikpat daudz kā puķu dobēs, – stāsta dendrologs. Viņš uzskata, ka dārzs, kurā dominē lapu, skuju koki un krūmi, ir vispiemērotākais darbā aizņemtiem cilvēkiem. Kopjot šos augus, tāpat var izpaust savu dārznieka talantu – veidot vainagus, dekoratīvi izcirpt, bet var arī nedarīt gandrīz neko. Kokaugi parasti ir pieticīgi augsnes prasību un mēslojuma ziņā. Iztiks arī bez papildu laistīšanas. Vēl kāds labums – krūmi samazina regulāri pļaujamā zāliena platības, zem kokiem zāle aug lēnāk nekā saulainā pļaviņā.

Kokaugi veido dārza karkasu, sargā to no vēja, rada citiem augiem un cilvēkiem tīkamu mikroklimatu. Dārzā, ko jau sargā lieli, veci koki, ir daudz vieglāk ieaudzēt jaunus, jo arī cimperlīgie aizvējā jutīsies drošāk. Jutīgākos augus kādu laiku paaudzē paspārnē – vecu koku zaru un sakņu zonā, kur vienmēr ir mazliet siltāks un sniegs nokūst agrāk.

Audzē pats

Karola Treija aizraušanās ir retumu pavairošana. Pēdējos gados viņš šai nodarbei pievērsies pilnībā.

– Ja mātesaugs Latvijas apstākļos sāk ražot dīgstošas sēklas, jaunais augs būs daudz vērtīgāks, vēl labāk aklimatizējies, – skaidro Karols. Augu mīļotājiem derētu apbruņoties ar pacietību un pamēģināt pašiem šādi ieaudzēt kaut ko savam dārzam. Piemēram, staigājot pa parkiem, pacelt kādu riekstu, zīli vai nobraucīt krūmam sēkliņas. Iegūto dzīvības kodolu ierok zemē, mazliet piesedz ar skujām, lai neizposta peles. Piemērota vieta būs paēna zem krūma, lai augsne saulē pārāk neiekalstu. Augs izies stratifikāciju un pavasarī sāks dīgt. Vieta gan jāiezīmē, jo pirmajā gadā ne visi uzdīgs.

Salīgos iepako

Ja mājās ir daži dienvidu augi, pirmajos gados tie noteikti jālolo, iesaka dendrologs. Dendrārijā no ārzemēm atceļojušu augu ir daudz, bet darbinieku maz, tāpēc kokiem un krūmiem pašiem jātiek ar sevi galā. Lielākais pārbaudījums, protams, ir ziema ne tik daudz sala, kā mainīgo laika apstākļu dēļ.

Karols iesaka jutīgākos augus, kas pie mums ir ienācēji, pirmos gadus noteikti segt. To vairs nedara, kad tie jau pārliecinoši iejutušies.

Slavenais ainavu arhitekts Georgs Kūfalts, kurš veidojis Rīgas parkus, ginku pie Operas tiltiņa sedza 19 gadu! Tagad koks ir liels un varens. Tātad ir vērts papūlēties!

! Tagad, rudenī, apkārt jaunajam kociņam der sagatavot karkasu – sanaglot sētiņu vai zemē iespraust mietiņus. Zarus sasien, lai tie atrastos sētiņas iekšpusē. Kad sāksies sals, zarus aiztikt nedrīkst, jo tie lūzīs, arī stiprinājuma mietiņus zemē nevarēs iedurt. Pašu kociņu ietīt nevajag, jo var nodarīt vēl lielāku kaitējumu un sniegā vai vētrā tas var nolūzt.

Karols ir skeptiski noskaņots pret populāro segmateriālu – agrotīklu. Tā uzdevums – pasargāt augus no pavasara salnām un veicināt straujāku augšanu. Līdzīgi ir jaunajam kociņam: tiklīdz uzspīd saulīte, zem agrotīkla kļūst silti un jauki, temperatūra uzkāpj pārliecinošos plusos, un augs sāk mosties, taču naktī sals atkal klāt. Skujas arī nav īsti piemērotas, jo var nospiest augus. Apkārt karkasam ieteicams tīt elpojošu materiālu, piemēram, vecus palagus vai aizkarus, papīra tapetes vai avīzes (sastiprina ar papīra skavotāju). Ideāls variants ir niedru slietenis, ko liek apkārt karkasam un kas glīti izskatās.

10 augi, ko vērts izmēģināt 

Greznā platāna

Koka greznums ir stumbra plankumainā miza un lapas, kas rudenī krāsojas skaistā bordo tonī. Skarbākās dārza vietās platānas var augt kā krūms, kas regulāri apsalst un atjaunojas. Lēdurgā tas šādi aug jau 40 gadu. Siltākās Eiropas valstīs no platānām veido alejas, taču Latvijā augu kolekcionāri varēs lepoties ar to vien, ka šis augs dārzā pārziemos.

Praktiskais un skaistais kizils

Kizils ir viens no augiem, kam vērtīgas un izmantojamas ir visas daļas. Vitamīniem bagātie augļi der ēšanai un konservēšanai. Tos lieto tautas medicīnā. Arī skaistumā šis krūms ir nepārspējams, jo agri pavasarī uzzied viens no pirmajiem ar dzelteniem ziedu pušķīšiem (līdzīgs burvju lazdai). Rudenī tam skaisti krāsojas lapas un kociņu grezno sarkano ogu krelles. Stādi ir retums, turklāt dārgi, tāpēc vērts mēģināt ieaudzēt pašiem. Lai labi ražotu, stāda divus kokus.

Smaržīgais naudas koks ptēleja

Šo krūmu indiāņi audzējuši smaržas dēļ. Kad pakustina zarus vai līst lietus, izplatās savdabīgs aromāts, kam piemītot dziednieciskas īpašības. Atliek tikai stāvēt pie krūma un veikt inhalāciju.

Neparastā Japānas katsura

Dekoratīvs krūms ar smaržīgām, apaļām lapām. Vasarā tās ir sārtas, rudenī – dzeltenas vai sarkanas.

Lielo lapu īpašniece katalpa

Izcili skaists lapojums, ziedi. Labvēlīgos apstākļos izaug liels, grezns koks. Pērkot stādus, vislabāk iegādāties tādus, kas izaudzēti no Latvijā vāktām sēklām.

Ātraudzīgie un ēdamie valrieksti

Piemēroti lielai dārza teritorijai. Ja izdodas Latvijā ieaudzēt grieķu valriekstu koku, var vākt pamatīgu ražu. Rieksti izskatās tādi paši kā veikalā nopērkamie, bet ir svaigāki un gardāki. Izturīgāki, ātraudzīgāki ir, piemēram, Mandžūrijas valrieksti, kam ir mazāks ēdamais kodols. Valriekstu sējeņiem riekstu lielumu un formu grūti paredzēt. Daži var būt tik krokoti, ka der vienīgi floristikā. Lapas ir izcili skaistas gan vasarā, kad tās ir lielas un zaļas, gan rudenī, kad krāsojas un smaržo. Tie ir piemēroti koki, ja vēlas dārzā ēnu un aizvēju.

Aromātiskais kalikants

Nelieli krūmi ar aromātisku mizu. Ziedi smaržo pēc zemenēm, tāpēc dēvē arī par zemeņu krūmu.

Skaistule patūja

Izcila dzīvžogiem (dārgi stādi!) un kā soliteraugs. Skaists, bet mazpazīstams skuju koks. Aug ļoti, ļoti lēni – pirmajos gados pastiepjas apmēram pāris centimetru gadā, taču, kad patūja ieaug, viss ir kārtībā. Tā necieš no saules apdegumiem.

Dārza lepnums − zīdkoks

Zīdkokam dārzā atvēl lielu vietu. Tam ir neparastas formas lapas, kas rudenī top skaisti zeltainas. Lapām un ogām piedēvē dziednieciskas spējas ārstēt sirdsslimības, normalizēt cukura līmeni asinīs. Vismaz mēnesi var mieloties ar gardām melnām vai baltām ogām, kas vizuāli līdzīgas kazenēm.

Greznais zeltlietus

Vasaras sākumā izceļas ar zeltainām ziedu skarām. Grūta bērnība, bet, kad ieaug, krūms pārziemo labi.

LA.lv